Telia võrgus saab mobiilikõnesid teha päikese toel

Copy
Päikesepaneelid mobiilimastide juures aitavad ka võrgu töökindlust suurendada, elekter toodetakse kohapeal ise.
Päikesepaneelid mobiilimastide juures aitavad ka võrgu töökindlust suurendada, elekter toodetakse kohapeal ise. Foto: Telia

Telia mobiilimastide kõrvale on viimase aasta jooksul kerkinud 43 päikeseparki ning nii saab kasutada mobiilsideteenuseid aina rohkem päikeseenergia toel ja elektrivõrgust vähem sõltudes.

Taastuvenergia lahenduste arendaja Sunly City ja Telia Eesti sõlmisid eelmisel kevadel koostöölepingu, mille kohaselt ehitab Sunly City 2024. aasta lõpuks ligemale 100 Telia mobiilimasti juurde päikesepargid.

Tänaseks on Telia mobiilimastide kõrval tööle pandud 43 päikeseparki ning ülejäänud parkide väljaehitamine jätkub sel aastal. Valminud päikesepargid varustavad Telia mobiilimaste taastuvenergiaga, mis sisuliselt tähendab, et nende Eesti piirkondade inimesed, kus taolised mastid asuvad, saavad tarbida nii mobiilset internetti kui kõnesidet päikeselt saadava energia abil.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi kinnitusel on päikeseparkide rajamise näol tegu ettevõtte senise ajaloo suurima taastuvenergia projektiga: «Kogu Telia Company grupp – sh Telia Eesti - on seadnud endale eesmärgiks muuta oma tegevus nii süsinikdioksiidi emissiooni kui jäätmevabaks. Ambitsioonikate eesmärkideni on meil plaan jõuda läbi digitaliseerimise, kaasates sellesse ka kõiki oma töötajaid, partnereid ja hankijaid. Taastuvenergia kasutamine on üks hea näide, kuidas me seatud eesmärkide täitmise suunas liigume.»

Kaardil on märgitud mastid, mille juures toodetakse rohelist päikeseenergiat.
Kaardil on märgitud mastid, mille juures toodetakse rohelist päikeseenergiat. Foto: Telia

Telia võrgujuhi Mihkel Kõivu sõnul ehitati 2023. aastal Telia mobiilimastide kõrvale 40 päikeseparki ning selle aasta alguses lisandus neid veel kolm: «Hetkel on meie mastide juures valmis ehitatud ja sisse lülitatud 43 päikesejaama ning nüüd on käimas 2024. aasta plaanide tegemine ja ehitustööde ettevalmistamine. Plaanis on koostöös partneriga selle aasta lõpuks tööle panna kõik ligemale 100 päikeseparki.»

Päikeseparkide tootmisvõimsus ulatub kõigi jaamade valmides 1200 kW-ni.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles