Kuigi ühtki riiki ega kaupa ei keelustata, lubatakse ettevõtjatel ELis müüa ainult tooteid, mis ei pärine pärast 31. detsembrit 2020 raadatud maalt ega ole põhjustanud metsade, sealhulgas asendamatute põlismetsade seisundi halvenemist.
Parlamendi nõudel peavad ettevõtted kontrollima ka seda, kas tooted vastavad tootjariigi õigusaktidele, sealhulgas inimõigusi käsitlevatele seadustele, ning kas on järgitud tootmispiirkonna põlisrahvaste õigusi.
Hõlmatud tooted
Komisjoni esialgse ettepaneku kohaselt hõlmab uus määrus loomakasvatust, kakaod, kohvi, palmiõli, soja ja puitu, kaasa arvatud neid sisaldavaid, nendega söödetud või neist valmistatud tooteid (nt nahk, šokolaad ja mööbel). Läbirääkimiste käigus õnnestus parlamendil lisada sellesse loetellu kautšuk, puusüsi, teatavad paberitooted ja mitu palmiõli derivaati.
Parlamendi survel laiendati metsade seisundi halvenemise määratlust, nii et see hõlmab ka põlismetsade või looduslikult taastuvate metsade muutmist istandikeks või muuks metsamaaks.
Riskipõhine kontroll
Komisjon liigitab riigid või nende osad objektiivse ja läbipaistva hindamise alusel väikese, standardse või suure riskiga riikideks. Hindamine peab toimuma 18 kuu jooksul alates määruse jõustumisest. Väikese riskiga riikidest pärit toodete suhtes kohaldatakse lihtsustatud menetlust. Ettevõtjate kontrollimise osakaal vastab riigi riskitasemele: suure riskiga riikide puhul on see 9 protsenti, standardriski puhul 3 protsenti ja väikese riskiga riikide puhul 1 protsent.
Pädevatel ELi asutustel on juurdepääs ettevõtjate esitatud teabele, näiteks asukohatuvastuse koordinaatidele, ning nad kontrollivad satelliitseirevahendite ja DNA-analüüsi abil toodete päritolu.
Nõuete rikkumise eest määratavad karistused peavad olema proportsionaalsed ja hoiatavad ning maksimaalne trahv on vähemalt 4 protsenti nõudeid rikkuva ettevõtja või kaupleja aastasest kogukäibest ELis.