K, 22.03.2023

Lageraie kahjustab, mitte ei kosuta majandust ning kliimat

Annukka Valkeapää
, Soome püsimetsandusühingu SILVA tegevfddirektir, riigiteaduste doktor
Lageraie kahjustab, mitte ei kosuta majandust ning kliimat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lageraied keeravad metsaalad pöördumatult untsu: süsinikku siduvatest aladest saavad kasvuhoonegaaside allikad. Kogemus ja teadmised viitavad, et lageraied saab edukalt asendada püsimetsanduse võtteid kasutades.
Lageraied keeravad metsaalad pöördumatult untsu: süsinikku siduvatest aladest saavad kasvuhoonegaaside allikad. Kogemus ja teadmised viitavad, et lageraied saab edukalt asendada püsimetsanduse võtteid kasutades. Foto: Piqsels

Lageraie viib metsad seisu, kus nende taastamine on kallis või see ei õnnestu üldse. Lisaks muutuvad lageraiealad ka süsinikku atmosfääri viivateks süsteemideks. Selle kulu on määramatu ja võib bumerangina, mis heidetud metsatulu saama, tagasi lennata üüratute süsinikutrahvidena selle eest, et kliima eest on hool kandamata.

Metsakasutus on läbimas tohutuid muutusi. Euroopa Liidu metsastrateegia, taastamismäärus ja bioloogilise mitmekesisuse strateegia võtavad metsade majandamise asjus tugeva positsiooni. Metsastrateegia soodustab metsade jätkuvat juurdekasvu ja ütleb, et lageraietesse tuleks suhtuda ettevaatlikult ja seda tuleks kasutada ainult eriti põhjendatud olukordades.

Märksõnad
Tagasi üles