Endine ÜRO juht: Tänavused kliimakõnelused peaks keskenduma tegudele (1)

Copy
Endine ÜRO peasekretär Ban Ki-moon.
Endine ÜRO peasekretär Ban Ki-moon. Foto: Mary Altaffer / Scanpix

Tänavused kliimakõnelused (COP28) Araabia Ühendemiraatides peaksid keskenduma tegudele, mitte niivõrd visioonidele, ütles endine ÜRO peasekretär Ban Ki-moon Pärsia lahe naftariiki külastades.

«Paljud riigid ja paljud inimesed on oma nägemused juba esitanud, nii et ehk ei ole neid enam vaja,» ütles ta laupäeval Dubais AFP-le.

«Vaja on lahenduste ja tegude COP-i.»

Lõuna-Korea diplomaat, Ban Ki-mooni Globaalse Kodanikekeskuse kaasesimees, on sel nädalavahetusel AÜE-s käivitamas partnerlust noortele «rohelisi oskusi» õpetava kodanikuühiskonna organisatsiooniga Dubai Cares.

Novembris peetud eelmistel ÜRO kliimakõnelustel Egiptuses jõuti kokkuleppele luua «kahjufond» arengumaadele, keda kimbutavad kliimamuutustest tingitud loodusõnnetused ja muud mõjud nagu meretaseme tõus.

Vaatlejad olid aga pettunud, et fosiilkütuste põletamisel välja paisatavate heitkoguste vähendmiseks ei suudetud kuigi palju ära teha.

Ban ärgitas COP28 eesistujaid mõtlema, kuidas kooskõlastada kohanemist ja kahjude korvamist.

«Me peame aitama arengumaadel muutuva olukorraga kohaneda, aga kuidas on juba kahjustatu ja kaotatuga?» ütles ta.

»Me peame neid aitama, et nad suudaksid neist kaotustest ja kahjudest taastuda.»

Maailma juhtiv toornaftatootja ja eksportija AÜE nimetas COP28 presidendiks riikliku naftafirma juhi, pahandades keskkonnaaktiviste.

Rikas AÜE väidab, et nafta jääb maailmamajanduses asendamatuks ning tegelda tuleb süsiniku kinnipüüdmisega.

Tagasi üles