Regions4Climate projekt kasutab uuenduslikke lahendusi, et muuta eri piirkondi kliimamuutustele vastupidavamaks, tehes selleks koostööd huvirühmadega. Projekti osalised töötavad välja ja hindavad erinevaid vastupanuvõime lahendusi, sealhulgas uusi tehnoloogiaid, nende integreerimist ja kasutuselevõttu koos uute ärimudelite ja uuenduslike poliitikameetmetega. Projekti tulemusena muutub lihtsamaks valdkondlike otsuste tegemine, kuivõrd tekivad tõestatud, laiendatavad ja hõlpsasti korratavad lahendused kliimamuutustega kohanemiseks. Pärnumaa on üks Regions4Climate 13 partnerpiirkonnast.
«Kliimamuutus nõuab mõtteviisi muutust selle osas, kuidas suhtleme ümbritseva maailmaga. Kliimamuutustega kohanemiseks ja nende leevendamiseks peame muutma oma tegevuse üha ressursi- ja veetõhusamaks, töötama kooskõlas loodusega ning looma uusi teadmisi, mis võimaldavad ühiskonnal tulla toime selle suure üleilmse väljakutsega,» selgitas Laura Wendling, Soome VTT Tehnilise Uurimiskeskuse vanemteadur ja Regions4Climate'i koordinaator.
«Üha enam peame tegelema kliimamuutustega kaasnevate probleemide ja muredega ning nende lahendamisega. Eelmisel aastal valmis Pärnu energia- ja kliimakava aastani 2030, mis annab meile suunised, kuidas ja mis teemadega edasi liikuda. Algav projekt keskendub vastupidavuse suurendamisele linnaplaneerimises ja pakub töövahendeid linna soojussaarte vähendamiseks,» rääkis Pärnu linna planeerimise ja arengu valdkondade abilinnapea Irina Talviste.
Kuumasaared ja maalihete oht
Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus ja Eesti Keskkonnauuringute Keskus on Pärnu linnale ja maakonnale toeks uuenduslike lahenduste väljatöötamise juures. Koos paigaldavad nad Pärnu linna ilmaandurid, mis mõõdavad õhutemperatuuri, suhtelist õhuniiskust ja sademeid ning aitavad kaardistada Pärnu kuumasaared. SEI Tallinna eksperdi Blaine Lowry hinnangul on selline kaardistus väga vajalik: «Ilmaandurite võrgustik aitab Pärnul teha teadlikumaid linnaplaneerimise otsuseid nii praegu kui ka tulevikus. Seejuures on eesmärk muuta linnakuumuse negatiivne mõju võimalikult väikeseks nii elanikele kui taristule.» Samuti uuritakse ja kaardistatakse projekti käigus Pärnumaa jõgede maalihete ohtu, et ennetada nende esinemist ja hõlbustada projekteerimisotsuseid.