Keskkonnaminister Madis Kallas sõitis Kanadasse ÜRO elurikkuse läbirääkimistele

Copy
Elurikkuse näitus Kanadas toimuval COP15-l.
Elurikkuse näitus Kanadas toimuval COP15-l. Foto: LARS HAGBERG

«Peame koos ligi kahesaja riigi esindajatega leppima kokku sammud, mis aitaksid maailma elurikkuse kriisist päästa,» ütles täna Montreali ÜRO elurikkuse läbirääkimistele sõitnud keskkonnaminister Madis Kallas. «Euroopa Liit on selleks juba seadnud ambitsioonikaid eesmärke, nüüd on vaja neile saada ka muu maailma heakskiit.»

Maailmas on väljasuremisohus miljon liiki ehk iga kaheksas liik. Kadumisohus ei ole mitte ainult haruldased või looduskaitse all olevad liigid, vaid üha rohkem ka seni tavaliseks hinnatud liigid. Euroopa Liidu pakutud lahendused näevad ette kaitsta aastaks 2050 vähemalt 30% maismaast ja 30% maailma ookeanidest, taastada miljardeid hektareid inimtegevuse tõttu kahjustatud maad ning magevee ja ookeanide ökosüsteeme. Praegust teadmiste kohaselt oleks see piisav elurikkuse jätkusuutlikkuse saavutamiseks ja praeguse kursi positiivseks muutmiseks.

Lisaks tahetakse Montrealis kokku leppida ka eesmärkide täitmise täpne kava ning mõõdikud, mis aitaksid riikide tehtut hinnata.

«Eesti osa maailma elurikkuse hoidmisel on jätkata looduskaitse senist joont: kaitseme loodust, seal kus vaja, ja taastame seda, mida inimene on rikkunud,» nentis Madis Kallas. «Olemasolevat kaitsta on oluliselt lihtsam ja odavam kui rikutut taastada.»

ÜRO elurikkuse konventsiooni osaliste 15. konverents (Conference of the Parties ehk lühendatult COP15) kestab Kanadas Montrealis 19. detsembrini.

Elurikkuse COPi kodulehekülg: https://www.cbd.int/conferences/2021-2022

Tagasi üles