Loe, milliseid keskkonnasõbralikke lahendusi Tallinna kaasav eelarve rahastab

Copy
Putukapeatus Hollandis asuvas Utrechti linnas.
Putukapeatus Hollandis asuvas Utrechti linnas. Foto: Hans Dinkelberg

2023. aasta Tallinna kaasava eelarve hääletusel osutusid edukaks projektid, mis soodustavad tervislikke ja liikuvaid eluviise looduslähedases linnaruumis ning toovad täiendavaid mugavusi puhkealadele.

Linnapea Mihhail Kõlvart tänas ja tunnustas kõiki kaaslinlasi, kes kaasava eelarve protsessis osalesid – nii ideede esitajaid kui ka hääletajaid. «Kaasava eelarvega saame üheskoos muuta meie kodulinna veelgi paremaks elukeskkonnaks ning senist pärandit hoides kujundada ka kogukonna tulevikku,» sõnas Kõlvart. «Tänavuse hääletuse tulemustes peegeldub meie linlaste tugev side loodusega, kus linnaruumi arenguks välja pakutud ideedes on leitud tasakaal inimese ja looduse vahel. Tallinn kannab järgmisel aastal Euroopa Rohelise pealinna tiitlit, kuid ma soovin, et looduslähedane mõtteviis jääb meid saatma ja linna kujundama igal järgneval aastal.»

Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Igal vähemalt 14-aastasel Tallinna elanikul oli hääletusel kaks häält, mille sai anda enda linnaosas esitatud ideedele. Igaüks sai osaleda hääletusel selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Hääletusel osales kokku 9433 Tallinna elanikku. Neist valdav osa ehk 8873 linlast andis oma hääle elektroonselt ning 560 paberil. Ühtekokku anti 114 ideele 15 693 häält.

Kõigis linnaosades ületas hääletanute arv miinimumkvoodi, mis oli seatud kaasava eelarve legitiimsuse tagamiseks: Nõmmel, Pirital ja Kristiines 500, Haaberstis, Mustamäel, Kesklinnas ja Põhja-Tallinnas 1000 ning Lasnamäel 1500 hääletajat.

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2023. aastal on üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna linnavolikogu Tallinna linna 2023. aasta eelarve vastuvõtmisel.

Haaberstis võitis algatus ehitada Harku järve randa kogukonnasaun ja rajada taliujumiseks mõeldud koht, Idee autorid on Rain Arras, Kaie Arras ja Liisa Reitel.

Kesklinnas võitis idee rajada putukapeatused ehk taimekatustega bussipaviljonid, idee autor on Kaire Sõmer.

Kristiines tuli esimeseks sai enim hääli saanud idee, millega täiendatakse tänavaruumi hubaste taskuparkidega, idee autor on Martin.

Lasnamäel sai enim hääli Kristina idee grillimisplatsi uuendamine Pirita jõe ääres.

Mustamäel tuli esimeseks Dmitri Denissovi ja Egle Oleski idee rajada linnaossa joogiveekraanid.

Nõmmel pälvis kõige enam hääli idee rajada avalikud tualetid Nõmme suurematele haljasaladele, sealhulgas Nõmme turu juurde. Idee autorid on Tiit Kruusalu ja Kristi Uudeväli.

Pirital pälvis elanike poolehoiu Julija Akilova idee rajada Meriväljale laste mänguväljak.

Põhja-Tallinnas võitis Arvo Antoni idee rajada Gustav Adolfi Gümnaasiumi Vana-Kalamaja 9 õppehoone õuealale madalseiklusrada, mis pakuks tegutsemislusti ka kogukonna lastele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles