Eestimaa Looduse Fond (ELF) tänab ja tunnustab ligi tuhandet vabatahtlikku, kes on tänavu elurikkuse hoidmiseks ja taastamiseks käed külge pannud. ELFi vabatahtlikud panustasid loodustalgutel eri koosluste ja liikide heaks 6175 töötundi, ühtlasi aitasid vabatahtlikud Vormsil, Hobulaiul ja Tahkunas masuudireostust likvideerida ning päästsid kevadel maanteedelt autorataste alt 21 267 kahepaikset.
Eestimaa Looduse Fond võtab mudakonna aasta kokku vabatahtlike tänamisega
«Imeline on näha, mida vabatahtlikud on tänavu ja aastate jooksul looduse heaks teinud. Üha rohkem inimesi saab aru, et elurikkuse hoidmine on vajalik kõigile. Kaitstes loodust, tagame puhta elukeskkonna nii meile endile kui ka kõikidele teistele liikidele. Vabatahtlikud on mitte ainult ELFi, vaid kogu ühiskonna raudvara,» ütles Eestimaa Looduse Fondi talgukorraldaja ja talgukontori juht Kadri Aller.
Tänavu toimus 57 loodustalgut, kus lõi kaasa 763 talgulist. Kui keskmiselt osalevad vabatahtlikud mitu päeva vältavatel loodustalgutel 1–2 korda aastas, siis leidub ka talguhunte, kes veetsid suure osa oma aastast talgutel looduse heaks tegutsedes. Näiteks osales talguline Aleksander Tukk aasta jooksul 21 talgul, Maie Matiek aga 15 talgul. Ülo Veldre ja Kairi Puur käisid kumbki talgutel üheksa korda, andes mitmel korral ka suurema panuse, täites vastavalt talgujuhi ja saeministri rolli. Kõiki vabatahtlikke tänati detsembri alguses Tartus toimunud tänupeol.
ELFi 2022. talguaasta oli pühendatud mudakonnale, mis tähendab, et tavapärasest rohkem töid tehti mudakonna ja teiste kahepaiksete elupaikade taastamiseks. Juba praegu on mõnel pool märgata talguliste panuse mõju ning konnade arvukuse langus on pidurdunud. Mudakonna talguaasta tegevustega, sh konnade rahvapärimuse kogumikuga saab tutvuda siin: www.talgud.ee/teema/mudakonn. Mudakonna aasta tegevused toimusid LIFE’i projekti «Elurikas Eesti» abiga.
Lisaks kahepaiksetele panustasid vabatahtlikud ka näiteks niidurüdi, must-toonekure, lendorava, pärandkoosluste ja püsimetsanduse edendamise heaks ning tõrjusid mitmel pool invasiivseid võõrliike. Samuti toimusid kestliku toidu teemalised talgud noortele, kus noored puutusid kokku keskkonnasõbralikuma toidutootmise töödega.
ELFi korraldatavad loodustalgud toimuvad kevadel, suvel ja sügisel üle Eesti kohtades, kus on looduse hoidmisel ja taastamisel tarvis inimese abikätt. Tavapäraselt kestavad ühed talgud 3–4 päeva. Paarikümne aasta jooksul on looduskaitsesse panustanud tuhanded vahvad ELFi vabatahtlikud. Aastatel 2001–2022 on ELF korraldanud 876 talguüritust, mille käigus on 14 417 osaleja ühisel jõul tehtud 125 313 tundi vabatahtlikku looduskaitselist tööd. Talgute kohta uuri lähemalt www.talgud.ee.