Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kooliõpilaste videokonkurss mini Negavatt otsis sel aastal ideid ületarbimise vähendamiseks. Nooremas vanusekategoorias saavutasid esikoha Hageri noortekeskuse ja vanemas vanusekategoorias Sadala kooli õpilased. Kokku saabus konkursile 75 leidlikku videot üle Eesti.
Noored koputavad asjade ületarbimisel suunamudijate südametunnistusele
«Noored, kes on enim trendidest mõjutatud, mõistavad väga hästi, kuidas reklaam ja turundus nende tarbimist suunavad,» sõnas Negavati projektijuht Anni Raie. «Mitmes videos toodi esile suunamudijate roll ületarbimise probleemis, kus promotakse asju, mida meil ei ole vaja. Läbivalt jäi kõlama sõnum, et kõige olulisem on väärtustada aega koos sõprade ja lähedastega, mitte asju – nii on meil rõõmsam ja lihtsam elada,» lisas Raie
Konkursi partner Telia Eesti toob esile, et laste mõttelend ja ideed on lõputud. «Uusi lahendusi ja leiutisi pudeneb otsekui varrukast. Telias oleme pidevalt uute keskkonda säästvate tehnoloogiliste lahenduste otsingul ning tulevase põlvkonna ideelennust saame kindlasti nii mõnedki mõtted, kuidas asju paremini teha,» sõnas Telia Eesti toetustegevuste juht Elo Võrk.
Esimese kuni kolmanda klasside vanusekategoorias said esikoha Hageri noortekeskuse 1.-3. klasside noored. Hageri noored teavad, et teist planeeti inimestel ei ole. Sestap tuleb kriitilise pilguga üle vaadata oma tarbimisharjumused ja igaüks saab astuda lihtsaid samme keskkonnasõbralikuma elukorralduse poole.
Teise koha said Paikuse lasteaia eelkooliealised. Lapsed päästavad maailma ja on eeskujuks ka oma vanematele. Kõige olulisem on läbi mõelda oma tarbimisvalikud, eelistada taaskasutust, korduvkasutatavaid ja kvaliteetseid tooteid ning katkiste asjade äraviskamise asemel neid parandada.
Kolmanda koha sai Tarvastu gümnaasiumi 3. klass. Tarvastu noored on tarbimise vähendamiseks suunanud pilgu vanema generatsiooni poole, andes vanavanematele nõu, kuidas kodus üle jäänud esemeid asjalikult ära kasutada.
Neljanda kuni kuuenda klasside vanusekategoorias said esikoha Sadala kooli 3.-4 klassi õpilased. Sadala noored mõtlesid lahenduseks välja kaasahaarava koorilaulu. Lauluviisi taustaks ehitati alevisse taaskasutuskast.
Teise koha sai Väike-Maarja gümnaasiumi 6. b klass ja kolmanda koha Avinurme gümnaasiumi 5. klass. Avinurme noorte lahendus ületarbimisele on leiutada tablett, mis teeb reklaamide vastu ükskõikseks. Nii ostaksime poest ainult vajalikke asju ja naudiksime rohkem elu.
Algklasside õpilased pakkusid välja lennukaid ideid - näiteks porgandi väärindamine plastitaoliseks materjaliks, ümbertöötlusdroonid või reklaamile immuunseks tegev tablett. Ideid esitati mitmetes erinevates loovvormides, kes oli kujutanud lahendust tantsuna või lausa etüüdina, kes loonud laulu või luuletuse, esindatud olid ka joonistused ja animatsioonid.
Mõlema vanusekategooria esikolmikule paneb KIK auhinnaks välja reisiraha mõne muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Konkursi võitjad selgusid KIK-i töötajate ühisel arvamusel.
Lisaks valisid konkursi partnerid välja oma lemmikud videomeistrid, keda ootavad endale õppekäigule külla. Mini Negavati viienda hooaja partnerid on ERR Lasteekraan ja ETV2 noortesaade NOVA, Eesti Pandipakend, Telia Eesti, Rimi Eesti, Sõbralt Sõbrale, ajakiri Minu Maailm, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Hoiuraamatukogu ja Rahvusraamatukogu Hariduskeskus.
ERR Lasteekraan ja noortesaade NOVA ootavad mõlema vanusekategooria esikoha õpilasi stuudiosse, et oma ideid teleekraanil tutvustada. Esikolmikusse jõudnud videoid näidatakse NOVA saates ja parimatest ideedest tuleb juttu ka laste teadusajakirjas Minu Maailm.
Videokonkurss mini Negavatt toimus KIK-i eestvedamisel viiendat korda. Igal hooajal pöörab konkurss tähelepanu mõnele keskkonnaprobleemile. Varasematel aastatel on noored pakkunud välja lahendusi näiteks autostumise, tekstiilijäätmete ja linnastumise teemadel.