Iga inimest juhib valikute tegemisel kirg millegi vastu. Nii ka suhetes loodusega – meie kõigi elukeskkonnaga. Kui oled ise loodushoidliku suhtumisega, siis esmalt tuleb teadvustada, et looduse esikohale seadmine valikute tegemisel ei ole kõikide inimeste kirg. On siiski kaks võimalust olukorda parandada: huvi saab õigete võtetega üksikisiku tasandil arendada ning ühiskonnal on võim tehtavaid valikuid suunata. Suured muutused saavad alguse väikestest tegudest.
Inimene soovib ikka kõike võrrelda ning hinnanguid anda. Enamasti võrreldakse ennast teistega. Seega võidakse nii eri maade loodust kui ka sealseid elanikke hinnata esmamulje või varasema kogemuse põhjal. Negatiivne hoiak millegi või kellegi suhtes võib tekkida teadmatusest või hirmust, aga ka kontrollimise ehk võimu soovist. Meie ühiskonda iseloomustab soov kõike kategooriatesse jagades hinnata ka loodusnähtuste väärtust ennekõike inimeste vaatenurgast, peaasjalikult majanduslikus võtmes.
Ühelt poolt tähendab see, et mingeid asju küll väärtustatakse kõrgelt, ent teisalt neid ka ekspluateeritakse. Metsad kui loodusväärtus ja puit kui tooraine on siinkohal ilmselt kõige ilmekam näide. Hullem on olukord nende nähtustega, mida väärtuslikuks ei peeta. Vajadus kõike ümbritsevat kasulikuks või kahjulikuks jagada on loonud ka olukorra, kus osa taimi kannab silti «umbrohi» või «prahitaim» ning paljud putukad ja muud pisikesed loomad on valdavalt «kahjurid». Ajaloost leiab küllalt näiteid, kus taoline sildistamine on viinud lausalise hävitamiseni, mida peetakse täiesti tavapäraseks ja isegi vajalikuks.
Õnneks või kahjuks on mitmel korral tagajärjeks olnud kahju inimesele endale. Kurikuulus on näide putukamürgi diklorodifenüültrikloroetaan (tuntakse paremini lühendi DDT järgi) massilisest kasutamisest alates 1940ndatest, mis viis ligi 30 aastat hiljem selle aine peaaegu täieliku keelustamiseni kogu maailmas. Selleks ajaks oli kogutud hulgaliselt tõendeid selle tohutust kahjulikkusest suurematele organismidele, nagu lindudele, kaladele ja inimesele endale, ning DDT jälgi leitakse loodusest, sealhulgas inimestest siiamaani, mis tähendab, et see pole keskkonnast kuhugi kadunud. See võiks ju olla õpetuseks, et inimene ei ole võimeline oma tegude tagajärgi alati ette nägema. See võiks rõhutada, et loodusharidus on äärmiselt vajalik ning et loodust puudutavate otsuste langetamisse peaksid olema kaasatud eksperdid, kes päriselt tunnevad looduslikke süsteeme ning oskavad ennustada võimalikke tagajärgi.