T, 6.12.2022

Mullu laevaliiklus tihenes, heide kasvas ja müra vähenes

BNS
Mullu laevaliiklus tihenes, heide kasvas ja müra vähenes
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Läänemeri.
Läänemeri. Foto: Madis Veltman

Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM merenduse töögrupp vaatas läbi laevanduse keskkonnamõju uuringud eelmise aasta kohta, millest selgus, et võrreldes 2020. aastaga heide veidi kasvas, kuid merre lasti vähem reovett ja veealuse müra tase alanes.

Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna nõuniku Agni Kaldma sõnul jätsid viimaste aastate laevandusele oma jälje koroonapiirangud, mistõttu ei ole 2020. ja 2021. aasta keskkonnamõju näitajad võrreldavad pandeemiaeelse perioodiga. «Sellest aastast saame näha, milline mõju on Venemaa vastastel sanktsioonidel. Järjest enam läheb käiku ka uusi keskkonnanõudeid, mis vähendavad laevanduse keskkonnamõju,» lausus Kaldma.

2021. aastal paiskasid Läänemerel liikuvad laevad õhku kokku ligi 300 000 tonni saasteaineid ning 15 miljonit tonni süsihappegaasi, selgus Soome Meteoroloogiainstituudi analüüsi tulemusel. Võrreldes 2020. aastaga on seda umbes neli protsenti rohkem, kuid ka laevaliiklus oli 2021. aastal mõnevõrra tihedam. Läänemerel seilavate Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni IMO registreerimisnumbriga laevade arv oli 2021. aastal üle seitsme protsendi suurem kui 2020. aastal.

Müra emissioonid Läänemerre olid mullu kuus protsenti väiksemad kui 2020. aastal, selgus Soome Meteoroloogiainstituudi, Chalmersi ülikooli, Rootsi Kaitseuuringute Agentuuri ja Soome Keskkonnainstituudi ühisuuringust. Kaldma sõnul tekitavad suurema osa laevanduse veealusest mürast kaubalaevad, vedellasti tankerid ja konteinerlaevad.

TalTechi ja Rootsi Keskkonnauuringute Instituudi kahjulike ainete merrelaskmise hinnang näitas, et heitgaasi puhastusseadmeid kasutas mullu 593 Läänemerel seilavat laeva, mida on võrreldes 2020. aastaga 31 protsenti rohkem.

Sama uuring tuvastas, et 2021. aasta jooksul lasti laevadelt Läänemerre hinnanguliselt 0,69 miljonit kuupmeetrit reovett, mida on võrreldes 2020. aastaga 12 protsenti vähem. Vähenemises mängis rolli asjaolu, et alates 2021. aasta juunist on Läänemerel keelatud lasta reisilaevadelt merre puhastamata reovett.

Heitvett lasti mullu laevadelt merre 3,7 miljonit kuupmeetrit ja seda oli tervelt 45 protsenti rohkem kui 2020. aastal. Ligi 80 protsenti heitveest pärineb reisilaevadelt. Samas vähenes reovee ja toidujäätmetega merre lisatud fosfori ja lämmastiku kogus võrreldes aasta varasemaga hinnanguliselt üheksa protsenti - 2021. aastal oli merre lisatud fosfori kogus hinnanguliselt 42 tonni ja lämmastiku kogus 288 tonni.

Eelmisel nädalal toimunud töögrupi kohtumine oli mitteformaalne, kuna alates Venemaa sissetungist Ukrainasse 24. veebruaril on HELCOM töötanud ilma Venemaa osaluseta ning kohtumisi ei ole korraldanud komisjoni sekretariaat, vaid liikmesriigid ise.

Märksõnad
Tagasi üles