T, 31.01.2023

Eesti ettevõtjad pälvisid kestliku loodusturismi tunnustuse

teadus.postimees.ee
Eesti ettevõtjad pälvisid kestliku loodusturismi tunnustuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Loodusturistid Lahemaa rahvuspargis Eru lahe vaatetornis.
Loodusturistid Lahemaa rahvuspargis Eru lahe vaatetornis. Foto: Aivar Ruukel

Euroopa Kaitsealade Liit on omistanud Matsalu, Lahemaa ja Soomaa rahvusparkidele kvaliteedimärgise, millega tunnustatakse piirkondade loodusturismi kestlikku arendamist ning hiljuti taotlesid kümme Eesti turismiettevõtjat endale edukalt kestliku turismi sertifikaadid.

«Ettevõtjate huvi ning tunnustus näitab, et looduskaitsealad toetavad kohalikku elu ning majandust samaaegselt väärtuste säilimisega. Meil on selle üle väga hea meel – kestlikku loodusturismi pakkudes aitavad kohalikud ettevõtjad tutvustada meie rahvusparkide loodusväärtusi nõnda, et meie ühine rikkus säilib ka tulevastele põlvedele,» ütles Keskkonnaameti peadirektori asetäitja Leelo Kukk.

2022. aasta juuli lõpus otsustas rahvusvaheline komisjon tunnustada kõiki Eesti turismiettevõtjaid, kes olid kestliku loodusturismi kvaliteedimärki taotlenud. Tunnustuse pälvivad:

 

Tunnustuse pälvisid:

 • OÜ Kodade (Kodade puhkemaja/Salevere Salumäe Loovkoda) Matsalu piirkonnast;
 • MTÜ Lahemaa Ökoturism Lahemaa piirkonnast;
 • Metsamõisa Loodus OÜ (Puhta vee teemapark ja Ubari Loodustarkuse Keskus) Lahemaa piirkonnast;
 • MTÜ Alutaguse Matkaklubi Lahemaa piirkonnast;
 • MTÜ Lobimuuseum (Lobi Muuseum) Lahemaa piirkonnast;
 • OÜ Matka-Rebane Soomaa piirkonnast;
 • Kuusikaru OÜ (Piesta Kuusikaru talu) Soomaa piirkonnast;
 • MTÜ Tipu Looduskool Soomaa piirkonnast;
 • OÜ Soomaa Puhkeküla Soomaa piirkonnast;
 • Viis aastaaega OÜ (soomaa.com) Soomaa piirkonnast.
 

Euroopa Kaitsealade Liidult tunnustuse saamiseks tuli turismiettevõtjatel analüüsida oma ettevõtte tegevusi kolme lähiaasta perspektiivis. «Muu hulgas tuli neil hinnata oma koostööd Keskkonnaameti ja teiste partneritega näiteks looduskaitseliste sõnumite võimendamisel, aga ka jäätmemajanduse, vee- ja elektrikasutuse ning lähitulevikuks kavandatud arengute korraldamist,» sõnas Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna projektijuht Nele Sõber.

Rahvusvahelises võrgustikus osalemine aitab kaasa ettevõtjate arengule. «Samuti on need turismiettevõtjad meie saadikud looduskaitseliste väärtuste tutvustamisel. Hea meel, et oma tegevusi analüüsides ja mõtestades on turismiettevõtjad võimalikku keskkonnajälge vähendanud ja näevad selles Keskkonnaametiga hästi toimivat koostööd,» rõõmustas Nele Sõber.

Euroopa Kaitsealade Liit on välja töötanud säästva turismi printsiibid, mille eesmärk on kvaliteetse ja jätkusuutliku turismi edendamine kaitsealadel ning nende lähipiirkondades. Liidult kvaliteedimärgi pälvinud sihtkohad ja ettevõtjad moodustavad üleeuroopalise kogukonna, mis aitab hoida turismi head kvaliteeti ning loob ühise võrgustiku vastutustundlike sihtkohtade, nende külastajate ja oma kaitsealast hoolivate elanike vahel.

 • Praeguseks on rahvusvahelise kestliku turismi sertifikaadi pälvinud 170 turismiettevõtjat peamiselt Lõuna-Euroopast. Eestis on selliseid ettevõtteid nüüd kümme, Lätis ja Leedus ei ole veel ükski ettevõtja kvaliteedimärki taotlenud.
 • Euroopa Kaitsealade Liidul on üle 400 liikme enam kui 40 Euroopa riigist. Liikmete sekka kuuluvad kaitsealade administratsioonid, looduskaitse organisatsioonid ja mittetulundusühingud. Keskkonnaamet kuulub liitu alates 1991. aastast.
 • Euroopa Kaitsealade Liidu eesmärk on kaitsealade võrgustiku praktiliste tegevuste toetamine, keskkonnateadlikkuse suurendamine ning poliitika mõjutamine, et kindlustada loodusväärtuste säilimine.
Märksõnad
Tagasi üles